Sziasztok!
Ez az első bejegyzésem, végre úgy éreztem, hogy az egyéb tartalmak feltöltése után elérkezett az idő, hogy napi szinten elkezdjem a kis szösszeneteimet. Mostantól rendszeresen érkeznek majd a bejegyzések, izgatott vagyok :).
Elsőként egy nem túl könnyed, de gyakorlati szempontból komoly jelentőséggel bíró témát hoztam, ez pedig - ahogy a címben is olvashatjátok - a gyermek jogellenes külföldre vitele.
Örök dilemma a házasság vagy élettársi kapcsolat megszakadása után, hogy a közös kiskorú gyermek sorsát érintő kérdésben a szülők hogyan tudnak megállapodni. Ez számos kérdésre kiterjed, az egyik legfontosabb a gyermek lakóhelyének megválasztása. Kifejezetten kényes ez a kérdés, amikor valamelyik szülő - munkalehetőség, új kapcsolat vagy egyéb okok folytán - külföldre kíván költözni, és vinné magával a közös gyermeket is. Még érdekesebb a szituáció, ha mindezt az országban maradó szülő beleegyezése nélkül szándékozik véghezvinni. Mit tehet ilyenkor a másik szülő?
A legkézenfekvőbb út a bírósági eljárás kezdeményezése, hiszen a beleegyezés nélküli külföldre költözés által megvalósul a gyermek jogellenes elvitele. A bíróság azonban erre vonatkozó kiforrott joggyakorlat híján a különböző esetekben különbözőféleképpen fog dönteni.
Külföldre költözést megtiltani nem lehet, de kérhető a bíróságtól a klasszikus értelemben vett gyermekelhelyezés, vagyis az, hogy a gyermek az országban maradó szülővel éljen. Nem szükségképpen fog azonban a bíróság így dönteni.
Minden ilyen esetben a gyermek legfőbb érdeke az elsődleges, különösen a véleményének a kinyilvánítása, és az ügyben annak alapul vétele. Kérdés azonban, hogy az eljáró bíróság milyen kérdésekben, és mekkora súllyal veszi figyelembe a gyermek véleményét, egyáltalán megkérdezi-e az ő életét is érintő kérdésekben. Ezekre a kérdésekre mindig az aktuális tényállásból kiindulva kaphatunk választ.
Megjegyzendő: Ha a gyermekedet a másik szülő külföldre viszi a beleegyezésed nélkül, az jogellenes. Bírósághoz fordulhatsz, de számítanod kell arra, hogy nem biztos, hogy mellett fognak dönteni, hiszen a gyermek legfőbb érdeke lesz az eljárás középpontjában, a külföldre költözést pedig a másik félnek megtiltani nem lehet!
Ennyi lett volna mára. Tehát ilyen kis rövid bejegyzésekre számíthattok a következőkben, remélem tetszett és visszatértek holnap is :). Kellemes vasárnapot!