Daily Law

napi jogi szösszenetek

Lex CEU

2017. április 05. 13:33 - Daily Law

Sziasztok!

Tudom, még múlt héten ígértem, hogy írok egy aktualitásról, de azóta annyira felgyorsultak az események, hogy úgy láttam, érdemes még várnom ezzel a bejegyzéssel. És az eseményeknek még mindig nincs vége.

Az elmúlt napokban nagy port kavart a lex CEU botrány, ami a Közép-európai Egyetem (Central European University) sorsát érinti. A törvénytervezet, amelyet kivételes eljárásban, gyakorlatilag egy nap alatt megtárgyaltak és elfogadtak, ellehetetleníti a CEU működését. A technikája ennek a felsőoktatási törvény módosítása, melyben egyes rendelkezések kizárólag a CEU-ra vonatkoznak. Ebben a bejegyzésben nem állhatom meg, hogy kifejtsem a véleményemet, színtisztán jogi oldalról, nem pedig politikai megközelítésből.

Amit tudni kell feltétlenül a helyzet megértéséhez a következő: A CEU a budapesti egyetemek kulcsszereplője, a legnagyobb nemzetközi forgalmat bonyolítja le, számos magyar és külföldi hallgatója van. Az oktatók kiváló szakemberek, akik magas fokú szaktudásukat - többek között - irodalmi angol nyelven (és más nyelveken) adják át a hallgatóknak, ezáltal az ott végzettek nem csak piacképes szaktudást, hanem felsőfokú nyelvismeretet is szereznek. Az egyetem a szigorú és nehéz képzés elvégzéséért egy amerikai és egy magyar diplomával jutalmazza a hallgatókat. 

A botrány abból indult ki, hogy a törvénymódosítás előterjesztői szerint nem elfogadható, hogy a CEU Amerikában is elfogadott diplomát állít ki úgy, hogy az USA-ban nem működtet kampuszt. A törvényjavaslat a működést egy amerikai-magyar államközi megállapodás megkötéséhez köti.

Erről azonban tudni kell azt, hogy az USA-ban a felsőoktatás tagállami hatáskörbe tartozik. A törvénytervezet szerint a föderális államok esetén szövetségi együttműködésre van szükség, mivel azonban ez nem tartozik az USA elnökének hatáskörébe, ezért Trump-nak esélye sincs aláírni egy ilyen megállapodást, még ha egyébként szándékában is állna.

A konklúziót rátok bízom, nem szeretnék senkit befolyásolni. Mindenesetre ami engem illet, úgy gondolom, hogy a CEU a nemzetközi színtéren komoly eredményeket tud felmutatni, ami Magyarországnak és Budapestnek is a hasznára van, ezért nem kéne ellehetetleníteni a működését. Színvonalas és nemzetközi színtéren is elfogadott képzést nyújt, ezáltal remek hívószó a külföldi diákoknak, hogy itt tanuljanak. Azt remélem nem kell kifejtenem, hogy ez miért jó az országnak.

A törvényjavaslatot a tegnapi napon 123 igen szavazattal 38 ellenében elfogadta az Országgyűlés. A köztársasági elnöknek 5 napja van aláírni, vagy az Alkotmánybíróság elé küldeni. Itt a teszt az államfőnek, mennyire tölti be alkotmányos szerepét?

i_stand_with_ceu.jpg

Annyit fűznék még hozzá, hogy a törvénymódosítást kivételes eljárásban tárgyalták, holott erre csak a kiemelten fontos kérdések körében lett volna lehetőség. Vajon mi indokolta a sürgősséget? Soros György is szóba kerülhet?

Kellemes napot nektek, ez  még valószínűleg téma lesz, tekintettel a magyar egyetemekre gyakorolt kedvezőtlen hatására is.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://dailylaw.blog.hu/api/trackback/id/tr1912403207

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása